Dżungla

Przyjaciele Mowgliego

 Akela-to Wilk-Przewodnik. Przewodził gromadzie wilków ze wzgórza Seeone. Dowodził gromadą podczas polowań, dbał o każdego wilka ze stada. Prowadzi spotkania gromady na Skale Narady. Gdy rodziły się małe wilczki były przedstawiane na Skale całej gromadzie tak, aby inne wilki je poznawali w dżungli jako swych młodszych braci.


Baloo -Jako jedyne obce zwierzę był dopuszczony do udziału w Wiecu Gromady (czyli zgromadzeniu Plemienia Wilków). Wykładał wilczętom Prawo Dżungli. Mógł chodzić tam, gdzie chciał, bo nie stanowił zagrożenia - żywił się tylko roślinami.Stary, powolny, bardzo mądry i doświadczony. Kochał Mowgliego, był gotów poświęcić się dla niego. Bez wahania wyruszył wraz z Baagherą do siedziby Małpiego Plemienia.

Bagheera -  czarna pantera; piękna i szlachetna, opiekunka Mowgliego.„Każdy znał Bagheerę i nikt nie miał ochoty włazić jej w drogę: była bowiem przebiegła jak Tabaqui, odważna jak dziki bawół, a bezwzględna jak słoń zraniony. Głos jednak miała słodki jak miód dzikich pszczół sączący się z dziupli, a skórę miększą od puchu.”  Ponieważ znała ludzi, gdyż przez jakiś czas była u nich w niewoli, wiedziała w jaki sposób pomóc chłopcu w rywalizacji z Shere Khanem. Poradziła mu, by wykradł ludziom ogień, którego dzikie zwierzęta bardzo się boją.  Jest przebiegła, doświadczona i rozsądna.Hathi -  dziki słoń, bardzo stary i szanowany przez wszystkich mieszkańców dżungli.

Kaa -  wąż pyton, ogromny, przez co trochę ociężały, ale wciąż groźny. Jest on stary i doświadczony, przebiegły, dumny i pewny siebie. Choć jest trochę głuchy i niedowidzi, budzi postrach wśród małp. Pomógł Baloo i Bagheerze w walce z Plemieniem Małp i w uwolnieniu Mowgliego.

Ikki -  jeżozwierz, nic sobie z nikogo nie robi, ufny w swe kolce. Roznosi plotki, źle usłyszane i jeszcze gorzej opowiedziane.Wrogowie

Scher-Khan Wielki zawadiacki tygrys, z potężnymi kłami i pazurami, nie był jednak zbyt odważny

Bunderlog -Plemię małp, plotą tylko to co usłyszą od innych, lubią się chwalić i wiele mówić, a tak na prawdę nic nie umieją, są głupie, leniwe, złe, brudne i tchórzliwe.